תכנון אדריכלי לבית פרטי – כל השלבים שבדרך

ניווט מהיר

בניית בית פרטי הוא פרויקט של פעם בחיים הכולל מגוון רחב של שלבים ותהליכים. אחד התהליכים הכי חשובים, זאת אחרי שלקחנו החלטה לגבי מיקום גיאוגרפי ובחרנו מגרשם מתאים נקראת תכנון אדריכלי. תכנון אופטימלי יסייע לייעל את תהליכי הבניה, ימנע בעיות וליקויים בתהליך וייתן מענה אופטימלי לצרכים שלנו תוך מימוש התקציב באופן המיטבי. למעשה, יש חשיבות רבה הן לבחירת האדריכל שמבצע את תהליך התכנון עבורנו והן עבור התכנון עצמו שיהווה סוג של ממשק שמטרתו להוביל את הפרויקט באופן מקצועי, מדויק ואחראי.

 

כמה זמן לוקח תהליך תכנון אדריכלי?

לאחר שבחרנו אדריכל לבית פרטי, התכנון עצמו נמשך לפחות כמה חודשים. מאוד כדאי שלא למהר כאן ולא לקחת החלטות שאינן עברו תהליך מחשבתי ארוך. המטרה של תהליך התכנון הוא לספק מענה למגוון רחב של שאלות ובין השאר לקבוע איך הבית ייראה מבחינת המבנה שלו, כמה קומות יהיו לו, איזו חלוקה תתבצע מבחינת החללים שבו, כמה גדול יהיה כל חלל ואיך הוא ייראה מבחינה עיצובית.

 

שלב ראשון בתהליך התכנון: בירור המצב בשטח והיתרי בנייה

אדריכל מקצועי יבצע כמה צעדים חשובים כדי שניתן יהיה להתחיל לתכנן את הפרויקט. על האדריכל להגיע פיזית למגרש ולבחון את התנאים בשטח. לאחר התיעוד של השטח הוא התייחס לנתונים כמו טופוגרפיה, כיווני אוויר, כיוון השמש ואף יחקור מבנים אחרים שנבנו בדיוק באותה סביבה.  לאחר מכן האדריכל אמור להוציא נתונים ומסמכים מתאימים, לוודא את כל הנושא של היתרי הבנייה ולבחון האם יש היתר בנייה רלוונטי לשלב הספיציפי הזה.

 

שלב שני פגישה מקצועית

שלב זה כולל פגישה מסודרת ומקצועית ביניכם לבין האדריכל. מטרתה של הפגישה היא בעצם להסביר לאדריכל מה בדיוק אתם רוצים, מה הצרכים שלכם ואיזה חלומות אתם רוצים להגשים דרך הבית. בשלב זה יינתן מענה למגוון רחב של שאלות כמו שתיארנו קודם ושאלות נוספות הקשורות לתחומי העניין של בני המשפחה, למפתחים – דלתות וחלונות – גודל, חומרי גלם וסגנון עיצובי, גינה, כמה חדרים יהיו בבית, איזה חיפויים יתאימו, האם מדובר בבית המבוסס על מערכת חשמלית רגילה או חכמה ועוד.

 

 

שלב שלישי: סקיצות

בשלב זה הבית הפרטי שלכם מתחיל לקבל את צורתו על הדף. האדריכל מתחיל ליישם את כל הנתונים אותם אסף עד לשלב זה ולתכנן את הפרויקט. אדריכל טוב הוא אדריכל המשלב בין כל הצרכים, החלומות, התשובות שקיבלו מענה והרצונות של הלקוח ומתייחס כמובן לאחד הדברים הכי חשובים – התקציב. לדיוק יש חשיבות מערכת בהצלחת התוכנית ושלב זה נמשך זמן רב ובו האדריכל משקיע מלאכת מחשבה. אל תאיצו באדריכל משום שהוא זקוק לזמן בכדי שיוכל להפיק שרטוט דו ממדי דרכו הוא יציג בפניכם את חלוקה החללים ואת המבנה המדויק של הפרויקט.

 

שלב רביעי: הכנת גרמושקה

בשלב זה תהליך התכנון מגיע לסיומו ובו התוכנית האדריכלית מוצגת בפירוט מלא. התוכנית, מפת המדידה ששורטטה על ידי מודד מוסמך, האישורים כל אלה נשלחים במטרה לקבל את היתר הבנייה הרשמי. לאחר מכן ניתן לצאת לדרך ולהתחיל לבנות את הפרויקט.

 

קיימת חשיבות רבה בבחירת אדריכל מקצועי ולכן אין להקל בכך ראש. מומלץ להשקיע זמן בתהליך הבחירה, להתייעץ עם אנשים שאתם מכירים ולבחור אדריכל שאתם מתחברים אליו גם בהיבט האישי וגם בהיבט המקצועי, שכן בניית בית הוא לא משהו שעושים בכל יום ובחירה זו תשפיע על איכות וטיב הפרויקט.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר