בעיות התנהגות אצל ילדים

ניווט מהיר

אין זה פשוט לגדל ילדים. יש אמרה שגורה בפיהם של הורים ועל פיה לכל גיל של ילדים יש את האתגרים והצרות שהגיל מביא איתו. אין באמת זמן או גיל ללא בעיות וככל שהילדים גדלים יותר והופכים לבני אדם בוגרים בפני עצמם – כך גם הבעיות והקשיים שקשורים בהם הולכים והופכים למאתגרים יותר. כאשר ההורים חשים שהם מאבדים שליטה ולא מצליחים להתמודד עם האתגרים המשפחתיים תמיד כדאי להם לקבל ייעוץ מאיש מקצוע וכך לבחון את ההתנהלות היומיומית ואיך אפשר לשפר אותה. כיום ישנם לא מעט סוגים של טיפולים משפחתיים או כאלה שמתאימים לילדים ובני נוער שיכולים לשפר את ההתנהלות בבית, את היחסים בין בני המשפחה וכמובן את התקשורת בין כולם.

 

לטפל נכון בבעיות התנהגות

על מנת להמליץ על הטיפול הנכון והיעיל ביותר צריך, קודם כל, להבין את הקושי או האתגר שמפריע לילד או הנער, זאת במקביל להבנה אודות ההתנהגות הבלתי רצויה שלו. על מנת לרדת לעומקם של דברים צריך לדבר איתו עצמו, עם ההורים שלו, לעיתים קרובות גם עם האחים או האחיות ובמידת הצורך גם עם מורים או מדריכים בחוגים. כך מקבלים תמונה רחבה ומלאה אודותיו ואודות מה שמניע אותו ומוביל אותו. השלב הבא הוא המלצה על הטיפול. כיום מומלצים סוגים שונים של טיפול רגשי, שמבוססים על עיסוק בתוכן שהילד אוהב ודרכו אפשר לפלס דרך אל נפשו ופנימיותו וכך להבין מה עובר עליו, מה הוא מרגיש, ממה הוא חושש ומה מתסכל אותו. חלק מהותי בתהליך הוא גיוס שיתוף הפעולה שלו ובניית האמון במי שמעביר את הטיפול עצמו.

 

איך בוחרים את סוג הטיפול

הטיפולים הרגשיים כאמור, הם אלה שהכי מתאימים לילדים וגם לבני נוער בגילאים הצעירים יותר. בעזרת ציור, מוזיקה, שירה, טיפול בבעלי חיים או משחק אפשר להבין הרבה מאד ממה שקורה בנפשו של הילד וכך להציע הצעות לפתרון הבעיות כמו קושי בדחיית סיפוקים, דימו עצמי נמוך, דכאון, חרדה ועוד. חלק חשוב בטיפול הוא השיתוף של ההורים, העדכון שלהם בממצאים שהמטפל מגלה וכמובן בשיתוף הפעולה בנוגע למציאת דרך ההתנהלות שגם תביא שקט נפשי גם לילד וגם להורים. חשוב מאד להבין שגם הטיפול הרגשי שהילד עובד הוא בעצם טיפול משפחתי שבסופו של דבר יכלול את כל בני המשפחה, שכן כולם יצטרכו לשתף פעולה עם דרכי הטיפול על מנת לשפר את האווירה בבית ואת התקשורת בין כולם. ברגע שכל בני המשפחה מעורבים ושותפים – יהיה הרבה יותר קל להשיג תוצאות טובות וחיוביות שיעזרו לילד להתגבר על הקשיים שהוא חווה והוא גם ילמד ויזכור שהוא מוקף באהבה ותמיכה בכל דבר או עניין.

ההשפעות המיטביות של טיפולים רגשיים

בהרבה מאד מקרים ההשפעה של הטיפול הרגשי היא ארוכת טווח והיא מספקת לילד כלים שבעזרתם הוא יוכל להתגבר על קשיים או מכשולים גם בהמשך החיים. מכאן החשיבות של בחירה בטיפול הרגשי הנכון ביותר. כאשר הילד ירגיש שהפנימיות שלו מטופלת ומקבלת מקום הוא יזנח את ההתנהגות הלא רצויה וכך בעיות ההתנהגות שלו יחלפו וייעלמו. גם אם לעיתים חשים מעידה קלה של חזרה להרגלים פחות טובים אפשר להיזכר בנקודות או נושאים שדוברו במהלך הטיפול הרגשי וכך כל בני המשפחה ייזכרו מה צריך לעשות ואיך להתגבר על הבעיה שמתעוררת. מכאן החשיבות גם של בחירת הטיפול הרגשי הנכון והמתאים ביותר לילד והמשפחה וגם לשיתוף הפעולה וההתגייסות של כל המשפחה לתהליך על מנת להקל על הילד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר