עזרה בשיעורי בית – מאבא או אמא?

ניווט מהיר

הכנת שיעורי בית היא נושא שיש בו עיסוק רב בכל משפחה ובכל בית אב. בכל משפחה יש ילדים שהם תלמידי בבתי הספר בגילאים שונים ובכיתות שונות וכמובן שלכל ילד יש את הרגלי הלמידה שלו ואת העומס הלימודי שהוא חווה. יש ילדים שמכינים שיעורי בית בקלות רבה יותר מאשר האחים שלהם ויש ילדים שעושים כל שביכולתם לסיים את שיעורי הבית בבית הספר וכלל לא להביא אותם איתם הביתה. ישנן גם גישות שונות בין בתי ספר או מוסדות חינוך בנוגע למתן שיעורי בית: הכמות שלהם, עזרה בשיעורי בית מהורה או אח, האופי שלהם, פרק הזמן הניתן לשם הכנתם וכמובן מספר המקצועות המותר למתן שיעורים ביום אחד. לאחר שהילדים חוזרים הביתה, נחים קצת ואוכלים צהריים, נשאלת השאלה איך ממשיכים הלאה את שגרת היום ואיך מתבצעת השגרה של הכנת שיעורי בית. גם כאן לכל משפחה תהיינה ההעדפות שלה בעניין.

הנושא של עזרה בשיעורי בית

עם הזמן, נוצר מצב של ברירת מחדל והוא שיש מבוגר שעוזר לילדים להכין את שיעורי הבית. ייתכן שגם המורים לוקחים כמובן מאליו את המצב הזה ולכן מרשים לעצמם גם להגדיל את הכמויות מעת לעת וגם לאתגר את הילדים ולתת שיעורי בית מעט קשים יותר או כאלה שמצריכים חשיבה מעמיקה. מבחינת מטלות הבית והמשפחה, יש לא מעט הורים שיודו באמת – שהמשימה של הכנת שיעורי הבית היא משימה שלעיתים קרובות כרוכה בלא מעט טרחה. לא תמיד ההורים הם בעלי האופי המתאים לשבת עם הילד להכין את שיעורי הבית ומכאן שבהרבה מאד מקרים עצם הכנת השיעורים גורמת להרבה מתחים בין בני המשפחה. על מנת להימנע ככל האפשר ממתחים אלה, בהרבה מאד משפחות יצרו מנגנון שבו בכל יום מישהו אחר מההורים או האחים הגדולים יהיה אמון על הכנת שיעורי הבית עם האחים הקטנים יותר או במקרים קיצוניים – תגיע לבית מורה פרטית לשם כך.
על מנת לדעת יותר, ניתן להיעזר בבלוג כגון האתר vtol.co.il.

מי עוזר?

אז מי עוזר יותר בשיעורי הבית – אבא או אמא? לשאלה זו אין תשובה אחת וחד משמעית והתשובה תלויה בהרבה מאד גורמים משפחתיים ואישיים. ראשית – לא כל ההורים נוכחים בבית בשעות הצהריים שבמהלכן הילדים מכינים את השיעורים. יתרה מכך – במידה ומדובר בהורים שעובדים עד שעות אחר הצהריים המאוחרות ייתכן והילדים הולכים אחרי בית הספר לצהרון ובעצמם לא נמצאים בבית לשם הכנת שיעורים. במידה וההורים כן נמצאים בבית נשאלות שאלות אחרות – האם למי מהם יש יותר סבלנות מהאחר לשבת עם הילדים להכין את המשימות והמטלות? האם מי מהם הוא בעל השכלה שהופכת אותו לכזה שמתמודד טוב יותר עם מטלות לימודיות מסוימות? או אפילו האם יש חלוקת תפקידים בין ההורים שעל פיה אחד מהם אחראי על מתן סיוע בהכנת שיעורי בית והשני לא.

האם זה משנה אם אמא או אבא עוזרים?

אין זה משנה אם מדובר באבא או באמא. בשורה התחתונה – שיעורי הבית צריכים להתבצע בצורה הטובה ביותר וזו המטרה. אם מי מההורים עושה טוב יותר מהאחר, הרי שאין זה משנה אם זה אבא או אמא, כל עוד הילד חווה חוויה חיובית של למידה והשיעורים לא הופכים להיות מטלה שקשה לגשת אליה או שהיא יוצרת מתח שלא לצורך. אם בכל זאת מתעורר מתח כזה – יתכן וכל מה שצריך זה לפנות את הדרך להורה השני שינסה את מזלו ויתכן וזה מה שיביא לפריצת דרך ולהפיכת השיעורים לנעימה וזורמת יותר.

מעבר לשיעורים, יש דברים שחשוב מאוד ללמד את ילדיכם. למשל, ללמד ילדים אנגלית ומתמטיקה מעבר ללימודים בבית הספר, כיוון שזהו ידע חשוב בו ישתמשו בחיים עצמם.

עזרה בשיעורי בית

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
עזרה בשיעורי בית
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר