מחלות נפש נפוצות בגברים

ניווט מהיר

אחת השאלות שעולה בקליניקות של פסיכולוגים ופסיכיאטרים פעם אחר פעם היא האם יש מחלות נפש נפוצות בגברים בהשוואה לנשים. התשובה לשאלה הזו היא כן בהחלט. מחקרים של השנים האחרונות מראים כי אכן יש הבדלים מגדריים מהותיים באופי של מצוקות נפשיות. למשל מחקר אחד שהתבצע ביפן מראה כי הגורם המשמעותי שמוביל להיווצרות דיכאון אצל נשים קרייריסטיות קשור ביחסים הבין אישיים לעומת אצל גברים שם הגורם קשור להישגים בעבודה. דבר נוסף שעלה לאחר ביצוע כמה מחקרים קשור לאופן שבו תרופות פסיכיאטריות משפיעות על גברים לעומת נשים.

 

עוד על ההבדלים בין שני המגדרים

כאשר בוחנים לאורך השנים מצוקות נפשיות או מחלות נפש נפוצות בגברים ונשים, ידוע כי מחלות הקשורות למצבי רוח כמו למשל דיכאון וחרדה, הפרעות אכילה, הפרעות שינה והפרעות אישיות גבולית מאפיינות יותר נשים לעומת סכיזופרניה המופיעה כבר בגיל צעיר, הפרעות פוסט טראומטיות, הפרעות חרדה, התמכרויות והתאבדויות מאפיינות יותר את המין הגברי. יחד עם זאת, כשמדובר בדיכאון השכיחות אצל נשים גבוהה כמעט פי 2, כאשר גורמים הורמוליים נחשבים למרכזיים בפניה לטיפול. אם אצל נשים הדיכאון פוגע יותר בתפקודן בבית, אצל גברים הפגיעה היא דווקא במקום העבודה.

קצת על מחלות נפש נפוצות בגברים

  • סכיזופרניה- מחלה כרונית המחייבת מעקב לאורך כל החיים. מדובר בהפרעה נפשית שבאה לידי ביטוי בחוסר יכולת להבין ולפרש את המציאות כפי שהיא.
  • הפרעות פוסט טראומתיות – הפרעה שבאה לידי ביטוי בתגובת אדם לאירוע טראומתי המשלבת פחד, זוועה או חוסר אונים. נוכחות בתאונה, אסון טבע, לחימה בצבא, אלימות, אונס או פיגוע כל אלה יכולים להוביל להפרעה פוסט טראומתית.
  • דיכאון- יכול להיווצר מסיבות שונות וברמות שונות כתוצאה מאירועי החיים או מאירוע ספציפי. דיכאון אצל גברים יכול להימשך תקופה קצרה או אפילו לכל החיים.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר