מנטליזציה הורית

ניווט מהיר

”הוא עצלן“, ”הוא עושה לי דווקא“, ”הוא שם עליי קצוץ“, למי מאיתנו ההורים לא יצא להגיד משפטים כאלה או זהים לאלה או אפילו לחשוב ככה על הילדים שלו. אמנם מחשבות ואמירות אלה נשמעות ביקורתיות ואפילו שליליות, אך הן באות מתוך מצוקה ודאגה רבה, תחושות של אשמה ותהייה לגבי תחושת המסוגלות שלנו בתור הורים. ברגעים אלה אנחנו צריכים שניה לעצור ולזכור! ילדים לא עושים דווקא או בכוונה, הם לא עושים לנו והם פשוט שקועים בקושי של עצמם. עם עצמם. ברגעים כאלה עלינו להפעיל משהו שנקרא מנטליזציה הורים. עלינו לחשוב מה עומד מאחורי ההתנהגות הספיציפית והמסוימת שהילד שלנו מתנהג. איזה קושי עומד מאחורי אותה התנהגות?

 

החשיבות של תהליך זה?

ברגע שנצליח להתחבר לילד שלנו, לעשות תהליך ולהבין מה עובר עליו, ברגע שנצליח לחשוב גם על העולם שלי כהורה וגם על העולם של הילד שלי מתוך המקום הפנימי, אלו כוונות, מחשבות ורגשות מסתתרות מאחורי אותה התנהגות, נוכל לפעול ממקום אחרת. יש המון מאמרים, מידע ותוכן מקצועי בנושא בבלוג mental-care.org.il. ממחקרים עולה כי מנטליזציה הורית משמעותית מאוד בתהליכים רבים ומגוונים בהתפתחות של הילד ומסייעת בפיתוח חוסן נפשי אצל הילד. ברגעי קונפליקט, קושי או משבר, כולנו נכנסים לתוך סערה רגשית ומתקשים לסייע לילדים שלנו ואפילו לעצמנו. אלו אותם הרגעים שעלינו לעצור לרגע. עלינו להתבונן. מה קורה לנו? מה קורה לילד שלנו? מה הוא צריך ומרגיש?

 

אז מה ניתן לעשות במצבים כאלה?

במצבי משבר הטיפ הכי טוב שאפשר לאמץ הוא שניה לעצור. זה הזמן שלכם להתבונן על הילד שלכם ולפשט לו במילים מה החוויה שלו. קוראים לזה שיקוף. תנו לגיטמציה לרגשות שלו, לתחושות שלו ואחרי זה תכוונו אותו להתנהגות הרצויה. אחרי רגע של קושי, אנחנו ננסה לעצור ולהתבונן. להבין מה קרה. מה היה אירוע ומה הייתה המטרה שלנו כלומר מה רצינו להשיג? מה קרה לילד שלנו מבחינה רגשית וכן, גם מה קרה לנו שם מאותה בחינה? בואו ננסה להבין אילו התנהגויות הפעילו אותנו שם אצל הילד. אם ניתן מקום לרגש, נסביר אותו לילד שלנו, נוכל בשלב הבא גם לכוון אותו להתנהגות הרצויה.

למעשה, למנטליזציה הורית יש דגש מאוד משמעותי גם לצרכים שלכם כהורים. זכרו מה שנאמר בהתחלה. הצרכים שלנו ההורים והצרכים של הילדים שלנו. ההתנהגות שלנו ההורים וההתנהגות של הילדים שלנו. אנחנו שמים דגש על להבין את הצרכים האלה, את הרגשות ואת המטרות שלכם בחינוך ורק אז ניתן יהיה להתפנות ולסייע לילד בקשיים שלו. זה מה שיעזור לנו במקרים של בעיות התנהגות אצל ילדים.

 

3 טיפים משמעותיים במנטליזציה הורית וחינוך בכלל

  • אין כזה דבר רגשות שליליים. לכל רגש יש את התפקיד שלו וגם לרגשות הפחות נעימים צריך לתת תוקף ולהכיר בהם. הם חלק מאיתנו, הם חלק מהחיים שלנו ואם נתעלם מהם לא נוכל להתמודד איתם בתור מבוגרים.
  • היכולת שלכם להכיל את הרגשות של הילדים שלכם תפתח אותם מבחינה רגשית ושכלית.
  • אם אתם מרגישים שאתם לא מצליחים להתמודד עם התנהגות מסוימת, אם התנהגות מסוימת או דפוס מסוים חוזר על עצמו פעם אחר פעם ומקשה עליכם, שווה להיעזר בבעל מקצוע, לקחת הדרכת הורים, אפילו לכמה מפגשים בודדים וליישם את מה שנאמר במפגשים הללו.

 

לסיכום השלבים:

  • תיקוף החוויה של הילד?
  • הבנת הילד, מה הוא רוצה, מה הוא צריך, מה הוא מרגיש?
  • רק אחר כך ובזמן רגוע ניתן לפנות לתהליך החינוכי.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר