האם יש כזה דבר התמכרות למין ואיך מטפלים?

ניווט מהיר

כולנו מכירים סוגים שונים של התמכרויות כמו התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול והתמכרות לסיגריות, אבל לא כולנו יודעים שיש גם אנשים עם התמכרות למין. חשוב להבין, מדובר בהפרעה שהיא נפשית ולא מדובר בקשר לרמת דחף לקיים יחסי מין אלא יותר במשהו שקשור לאובדן שליטה. מדובר בתהליכים ביולוגיים, נפשיים וגנטיים שפועלים ביחד וגורמים להיווצרותה של ההתמכרות. ההתמכרות מורכבת מכמה רמות. האחת היא בצד הביולוגי, כלומר מכורי מין מתמכרים לרמות הדופמין שיש במוח שמשרות תחושה של עונג. אם מתייחסים להתמכרות, אין ספק כי מדובר על תהליך מצוקתי וזו בעצם הדרך שבה הנפש בוחרת כדי להתמודד.

 

האם התמכרות למין מוגדרת כהתמכרות קשה?

בשונה מהתמכרויות אחרות, שמדברים על מין וגם על אוכל, יש כאן שני צרכים בסיסיים שהאדם לא יכול להימנע מהם לגמרי. חשוב לעשות אבחנה בין בעיות בתפקוד המיני לבין התמכרות משום שזה ממש לא אותו הדבר ולא יושב על אותו Level. הסיבה לכך שמדובר בהתמכרות מורכבת היא כי יש סוג של סתירה. הרי מצד אחד התרבות שלנו כמעט מקדשת מיניות לצד הנאה ומין הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, מצד שני שזה מגיע ממקום של דחף או יצר בלתי נשלט, זה מעורר בושה, רגשות אשמה וזה מגיע למקומות לא טובים.

איך בכל זאת אפשר לטפל?

בעיקרון המטרה היא לצאת מתוך מעגלה שנקרא הרס עצמי ולשקם את מערכות היחסים שעברו פגיעה תוך כדי ההתמכרות. הטיפול כולל בתוכו חיזוק הערך העצמי תוך מתן תשומת לב לחיזוק מיניות שהיא בריאה וטובה. לעתים יש צורך לשלב גם טיפול זוגי יחד עם הטיפול הפרטני ולזכור כי הרבה פעמים ההתמכרות מובילה לבעיות נוספות כמו חרדות, דיכאון, התמכרויות נוספות וגם בזה יש לטפל.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר