הדרך הנכונה להעצמה אישית וחיזוק האופי

ניווט מהיר

אם גם אתם חשים שאינכם מוצלחים, שאתם בינוניים במרבית תחומי החיים ושסיכויי ההצלחה שלכם  שואפים לאפס, ייתכן מאוד והינכם סובלים מדימוי עצמי נמוך, מה שמהווה הפרעה נפשית לכל דבר ועניין. את ההפרעה הזאת לא ניתן לראות בעיניים, אבל בהחלט מרגישים אותה בעוצמה רבה. כיצד יוצאים מהמצב? והאם ניתן לייצר העצמה עצמית ולחזק את האופי? המשיכו לקרוא על דימוי עצמי, העצמה אישית ודרכי התמודדות.

 

העצמה אישית מתחילה בטיפול בדימוי העצמי

ראשית, חשוב להבין: כאשר חווים דימוי עצמי נמוך טיפול מקצועי לחיזוק האופי והעלאת הדימוי הוא עניין הכרחי וחשוב. כיצד תדעו האם אתם באמת נכנסים תחת ההגדרה הדורשת טיפול? ובכן, דימוי עצמי נמוך שמהווה הפרעה נפשית הוא מכלול של ייחוסים אשר אדם מייחס כלפי עצמו ומרביתם בעלי גוון של חוסר אמונה, ניבוי שלילי, העצמת הכישלונות לצד הפחתה (ואף התעלמות) מההצלחות. הדימוי העצמי הנמוך יופיע, לרוב, בפרמטרים כגון מראה, חוכמה, הצלחה עם בני/בנות המין השני, לימודים, קריירה וכדומה. ההפרעה מופיעה לרוב בעקבות אירוע מסוים המהווה טריגר מהותי (למשל: פרידה רומנטית, כישלון במבחן משמעותי ועוד), אך ה"תשתית" בדרך כלל קיימת עוד לפני.

 

לדימוי עצמי נמוך ואופי מוחלש מספר מאפיינים בולטים. לדוגמא, התנהגות נמנעת. אנשים עם דימוי עצמי נמוך יימנעו מביצוע פעולות או מעשים אשר, לתפיסתם, יבליטו את חולשתם. למשל: אדם שמאמין שאינו רזה או שרירי יימנע מללכת עם חבריו לים או לבריכה. מאפיין נוסף הוא תחושת קנאה כמעט תמידית בכל מי שמסביב. עניין זה מתכתב עם קו המחשבה של אותם אנשים על כך שלא רק שהם לא טובים/יפים/חכמים, אלא שכל האחרים כן. הקנאה מתערבבת עם בליל רגשות שליליים נוספים, כגון חרדת ביצוע, חוסר אמונה ועוד.

 

דימוי עצמי נמוך – איזה טיפול מומלץ?

אז מה עושים במקרה של דימוי עצמי נמוך במיוחד? טיפול מקצועי הוא, כאמור, הדרך המיטבית להתגבר על המכשול באופן היעיל ביותר. זוהי גולת הכותרת וזהו הפתרון המוכח כאפקטיבי ביותר. הטיפול אמור להתבצע על ידי פסיכואנליטיקאי מקצועי ומנוסה, כשבמהלך הפגישות מזהים את הסיבות המרכזיות הגורמות לתחושת הדימוי העצמי הנמוך אצל המטופל, מנתחים אותן לעומק ולומדים כיצד לנטרל את הרגשות השליליים או לחיות עימם בשלום. זיהוי נכון של הסיבות או הטריגר מהווה אבן יסוד בדרך להצלחת הטיפול הנפשי, שלרוב יימשך מספר חודשים ושתוצאותיו עשויות לחולל מהפך של ממש בדימוי העצמי של המטופל.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר