אבנים בכליות – איך ניתן לזהות אצל גברים?

ניווט מהיר

שתן מכיל מינרלים ומלחים מומסים רבים. כשבשתן יש רמות גבוהות של מינרלים ומלחים, מתחיל להיווצר מצב של אבנים בכליות. מצב זה עשוי להתחיל בקטן אבל עלול להתפתח לאבנים גדולות, ואפילו למלא את המבנים החלולים הפנימיים של הכליה.

האם כל אבן גורמת לנזקים?

חלק מהאבנים נשארות בכליה, ואינן גורמו לבעיות. לפעמים, אבן הכליה עלולה לנוע לאורך השופכן, הצינור בין הכליה לשלפוחית השתן, ובמצב זה, היא עשויה לעבור החוצה מהגוף בשתן. אם האבן נתקעת בשופכן, היא חוסמת את זרימת השתן מהכליה וגורמת לכאב, במצב שמצריך טיפול מומחה של רופא אורולוג.

מאמר זה מסביר איך ניתן לזהות אבנים בכליות אצל גברים, כדי להרכיב תוכנית טיפול מתאימה, לפני שהמצב יסתבך לבעיות רפואיות חמורות הרבה יותר.

הגורמים לאבנים בכליות

חלק מצעדי המניעה להיווצרות מצב של אבנים בכליות הוא הבנת הגורמים להן. אורולוג מבצע בדיקות על מנת לגלות מה גורם להיווצרות האבנים. עם קביעת הגורם, אישור האבחון וביצוע תוכנית טיפול, הרופא יסביר למטופל איך להימנע ממצב חוזר של המחלה.

אבחון אבנים בכליות אצל גברים

אבנים "שקטות" בכליות, מהסוג שאינו גורם לתסמינים, מתגלות במקרים רבים עם ביצוע צילום רנטגן במהלך בדיקות בריאות. חלק מהגברים מאובחנים עם אבנים בכליות כאשר מתרחש כאב פתאומי בזמן שהאבן עוברת בכליות, ויש צורך בטיפול רפואי.

גברים שחווים תופעות דם בשתן או כאבי בטן או צד פתאומיים, צריכים לעבור בדיקת אולטרסאונד או סריקת CT לאבחון האבנים. בדיקות הדמיה אלו מיידעות את הרופא על גודל האבנים והמיקום שלהן. בדיקת CT מתבצעת ברוב המקרים בחדר המיון כשיש חשד לאבנים בכליות, והיא מציעה אבחנה מהירה ומדויקת.

טיפול

הטיפול תלוי בסוג האבנים, חומרת המצב ומשך הזמן שבו גברים חוו את התסמינים. קיימים טיפולים שונים לבחירה, וחשוב להתייעץ עם אורולוג לגבי שיטת הטיפול הכי טובה באופן אישי.

טיפול תרופתי

חלק מהתרופות הוכחו כמשפרות את הסיכון להעברת אבנים מהגוף. התרופה הנפוצה ביותר שנרשמת היא טמסולוזין. תרופה זו מרגיעה את השופכן, ומקלה על מעבר האבנים. יתכן שיהיה צורך גם בתרופות נגד כאבים עד שהאבנים ייצאו מהגוף.

ניתוח

יתכן שיהיה צורך בניתוח להסרת אבנים מהשופכן או הכליה, במצבים הבאים:

  • האבנים אינן יוצאות מהגוף.
  • הכאב גדול מכדי לחכות שהאבן תצא מהגוף.
  • האבן משפיעה על תפקוד הכליות.

אבנים קטנות בכליה עלולות לגרום לכאב או לזיהום, ואורולוג ממליץ לחלק מהגברים להסיר את האבנים הקטנות בניתוח. אפשרות זו מוצעת כשקיים חשש שהאבן תתחיל לעבור בגוף באופן בלתי צפוי ולגרום לכאבים חמורים.

יש להסיר אבנים בכליות בניתוח כשהן גורמות לזיהומים חוזרים בשתן, או כשהן חוסמות את זרימת השתן מהכליה. הניתוח בגישה המודרנית כולל בדרך כלל ביצוע חתכים קטנים או ביצוע הליך כירורגי ללא חתכים, עם תופעות לוואי קלות לאחר ההליך, ומינימום זמן השבתה.

כיצד לבחור אורולוג מתאים?

בעוד יש אורולוגים המתמחים באבנים בכליות, יש אחרים שמתמחים באבחון של מחלות ובעיות אחרות. בעיקרון יש שתי אפשרויות. האחת היא לפנות לאורולוג דרך קופת החולים בה אתם חברים. לפעמים ההמתנה יכולה להיות ארוכה ואז אתם צריכים כמובן לציין שמדובר במקרה דחוף. אופציה נוספת היא לפנות לאורולוג באופן פרטי. במידה ויש לכם ביטוח פרטי, וודאי תקבלו החזר, לפעמים גם הקופה משתתפת. שווה לבחור אורולוג מקצועי, אמין, עם המלצות, שם ומוניטין בתחום, אחד שתרגישו בנוח לשאול אותו שאלות מקצועיות ופרטיות גם יחד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר