איך נראית עווית בפנים ועל מה היא מעידה?

ניווט מהיר

עווית בפנים או עווית בעין היא תנועה לא רצונית של שריר אחד או קבוצת שרירים, או קול שמושמע באופן לא רצוני. התופעה מכונה גם טיקים. אותם טיקים מופיעים בצורה חזרתית אצל האדם הסובל מהם ומושכת אליהם את תשומת הלב של הסביבה. הטיקים שכיחים גם בקרב מבוגרים וגם בקרב ילדים כאשר אצל ילדים הם עלולים להיעלם עם הזמן. התופעה מפריעה לסובלים ממנה בהיבטים חברתיים בעיקר כמו קשרים חברתיים, קשרים זוגיים, בעבודה, דבר שמוביל לדימוי עצמי נמוך, וגם עלולים לעיתים להעיד על התפתחות של טורט.

 

כיצד נזהה עווית בפנים?

ניתן להבחין כי אנו סובלים מעווית בפנים במידה ואנו רואים תנועה לא רצונית של שריר או קבוצת שרירים הגורמת לנו לבצע תנועה כזו או אחרת בפנים. דוגמאות לטיקים בפנים יכולים להיות טיקים בעיניים, מצמוץ מהיר של העיניים, עווית בפה או הלסת או טיקים קוליים המושמעים מהפה. קבוצת הטיקים הנפוצה יותר באיזור הפנים הם הטיקים הפשוטים שמורכבים מתנועה של שריר אחד והם ברוב המקרים הטיקים שאנו רואים באיזור הפנים והדוגמאות לכך הן אלו שציינו כאן.

מדוע נוצרת העווית?

תהליך ההיווצרות של הטיקים לא ברור למדע ויכול לקרות בכל גיל וכך גם להיעלם בצורה ספונטנית בכל גיל. ישנן מספר השערות בגין היווצרותם של הטיקים כאשר אחת מהם היא בגין תורשה גנטית, גורמים סביבתיים בשילוב עם תורשה או בגלל פעילות נוירוכימית מעבר לנורמה. בקרב ילדים התופעה מאוד נפוצה וההערכות מדברות על כעשרים אחוז מכלל הילדים אשר יסבלו מטיקים בשלב כזה או אחר של ההתפחות שלהם ואצל רובם הם גם יחלפו באופן טבעי ללא כל טיפול. עיקר הטיפול הוא פסיכואנליטי והוא כולל אלמנטים של העמקה במורכבויות שונות שכתוצאה מהן יכלו להיגרם אותם טיקים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר